Σε ισχύ βρίσκεται από σήμερα 20/4/2023 η έναρξης της απαγόρευσης της οποιασδήποτε καύσης για το σύνολο της Περιφέρειας Κρήτης, σύμφωνα με το υπ. αρ. 154/18-04-2023 έγγραφο της Δ/νσης Πολιτικής Προστασίας. Η αντιπυρική περίοδος θα διαρκέσει ως το τέλος του Οκτώβρη και καλούνται όλοι οι πολίτες να συμμορφωθούν.
Δυστυχώς, στα μέρη μας πριν λίγες μέρες είχαμε ήδη την πρώτη μεγάλη πυρκαγιά στο Σφηνάρι, η οποία σύμφωνα με ανακοίνωση του Πυροσβεστικού Σώματος οδήγησε στη σύλληψη ενός ατόμου ως υπαίτιου πρόκλησης εμπρησμού από αμέλεια σε αγροτοδασική έκταση...
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου