Είναι γεγονός ότι η περιοχή του Πλατάνου και τα χωριά του δυτικού και νότιου δυτικού μετώπου του Δήμου, αντιμετωπίζουν προβλήματα με το τηλεοπτικό σήμα.
Ενώ η τεχνολογία όλα αυτά τα χρόνια προχωρά και εξελίσσεται, ενώ έχουν μπει στην καθημερινότητά μας οι ψηφιακοί δέκτες δυστυχώς δεν έχει εκπονηθεί καμία μελέτη στην κατεύθυνση επίλυσης του προβλήματος αυτού.
Μπορεί για τις νεότερες γενιές η ενημέρωση μέσω της τηλεόρασης να θεωρείται ξεπερασμένη όμως για κάποιες ηλικίες είναι ζητούμενο. Εμείς αναγνωρίζουμε και αντιλαμβανόμαστε το πρόβλημα για το οποίο έχουμε γίνει δέκτες παραπόνων για την κατάσταση που επικρατεί πρώτον για τον τρόπο διαχείρισης, δεύτερον για τους πόρους και το χρόνο που ξοδεύουν οι άνθρωποι που συντηρούν αυτό το δίκτυο αναμετάδοσης.
Θεωρούμε ότι ο εκσυγχρονισμός του συστήματος τηλεοπτικής κάλυψης, έπρεπε να είχε αρχίσει εχθές. Εμείς δεσμευόμαστε ότι κανένα σπίτι δεν θα μείνει ξανά χωρίς τηλεοπτικό σήμα, και ο Δήμος θα αναγνωρίσει το μέρος και το μέγεθος της ευθύνης που του αναλογεί στο θέμα αυτό.
Ταυτόχρονα, θα αυξήσουμε τα τηλεοπτικά κανάλια που εκπέμπονται σε όλα τα σημεία μετάδοσης στα όρια του δήμου μας και μετά από διαβούλευση με τα τοπικά συμβούλια.
Είμαστε ένας δήμος με τους τρεις πιο δημοφιλείς παγκόσμιους προορισμούς, με ταχεία αύξηση μεμονωμένων καταλυμάτων, μεσαίων και μεγάλων τουριστικών μονάδων και είναι αδιανόητο να μην παρέχονται τηλεοπτικά κανάλια και άλλων χωρών.
Είναι το ελάχιστο που πρέπει να πράξει ένας δήμος με όραμα και σεβασμό στις επιχειρήσεις που εργάζονται στον τουρισμό και που χρόνια τώρα πληρώνουν αγόγγυστα τέλη παρεπιδημούντων.
Εμείς θα κάνουμε την ανταποδοτικότητα πράξη, για την Κίσαμο και για τους Κισαμίτες Πολίτες.
Με εκτίμηση,
Τσαλαπάκης Αντώνιος,
Παληάμπελος Ευστάθιος
Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι
ΚΙΣΑΜΟΣ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ
Αντώνης Παρτσαλάκης, Υποψήφιος Δήμαρχος
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου